דוקוארט2
  מועצה מקומית כפר שמריהו
  תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

  תערוכת שטיחי קיר - נועה אשכול

  10/03/2011
  הגדל

  נועה קיבלה את מציאות הסמרטוטים כפי שהיא ולא שינתה דבר אלא יצרה קומפוזיציות חדשות. במילים אחרות, אצל נועה כל סמרטוט היה מלך. המציאות החדשה התקבלה כשטיחי קיר יפייפים ולעיתים מדהימים. שמה של נועה אשכול ידוע במיוחד בכתב התנועה "אשכול וכמן", שהנחילה לאנשים רבים בארץ ובעולם.

  רבים מלמדים אותו, כותבים בו, חוקרים בעזרתו ורוקדים באמצעותו. למעשה כתב התנועה הוא אחד הדברים המקוריים שנוצרו אצלנו בארץ בקנה מידה עולמי. בנושא הריקוד נודעה נועה בריקוד בשם "ריקוד קאמרי".

  הריקודים ביטאו את מחשבותיה והגיגיה בנושאי התנועה וכתב התנועה. הריקודים בוצעו בצורה נקייה ללא כל סממנים תיאטרליים, תלבושת, תאורה ומוזיקה. תנועה צרופה אשר איננה באה לבטא רגשות קיימים אלא מייצרת רגשות חדשים לצופה בהם ולרוקד אותם. רוב הריקודים כתובים בספרים בכתב תנועה. ייתכן ונועה הקדימה בזמן רב בנושא הריקוד. כדי לבצע את הריקודים נזקקו הרקדנים ליכולת קואורדינטיבית בדרגה הגבוהה ביותר. נועה הייתה מעומדת כמה פעמים לפרס ישראל, אך היא תמיד סירבה. הלצותיה היו, האם הפרס יגרום לי לעשות כתב טוב יותר או ריקודים יפים יותר... אינני זקוקה לפרס עבור הדברים האינטימיים שלי.

   

   מאז פרוץ מלחמת יום כיפור עסקה נועה בקומפוזיציות של שטיחי קיר שהחומרים שלהם הם סמרטוטים. למעשה הסמרטוטים הם פסולת הגזירות ממתפרות הבגדים שנועדו להיזרק לאשפה. נועה קיבלה את מציאות הסמרטוטים כפי שהיא ולא שינתה דבר אלא יצרה קומפוזיציות חדשות. במילים אחרות, אצל נועה כל סמרטוט היה מלך. המציאות החדשה התקבלה כשטיחי קיר יפייפים ולעיתים מדהימים.

   

  לאתר של נועה אשכול

  עבור לתוכן העמוד