תמונה ראשית
  מועצה מקומית כפר שמריהו
  תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

  בית סניור

  בית סניור נתרם ונבנה בידי משפחת סניור לזכרו של ליאון סניור, טייס קרבי שנפל עם מטוסו במלחמת העולם השנייה, והוא בן עשרים ושש שנים. ליאון, אחיו של בוריס סניור, עלה לארץ-ישראל והתיישב בחיפה בשנת 1938. מכיוון שהבריטים סירבו לגייס ארץ-ישראלים לחיל האוויר המלכותי, חזר ליאון לדרום אפריקה והתנדב שם למלחמה בגרמנים.     

  הוא שימש קברניט של מפציץ כבד בחיל האוויר הדרום אפריקאי, ובמסגרת שירותו נשלח למשימת הפצצה של מטרות גרמניות בצפון איטליה. ליאון נפל לתוך מימי ונציה כרבע שעה לאחר שסיים את משימת ההפצצה שלו. הדבר היה ב-7 במרס 1945, חודשיים לפני סיום המלחמה.                     

  לזכרו של ליאון הקימה משפחת סניור את "בית סניור", ותרמה אותו לשימוש תושבי הכפר.                                                                         

  המבנה בעל הצורה הייחודית, המעוינת, משמש למפגשים ולכינוסים חגיגיים - לעתים גם משפחתיים - של תושבי הכפר. ברחבת הדשא המכתרת אותו מתכנסים התושבים לפעילויות מגוונות.                            

  בשנת 1988 שיפצה המועצה את בית סניור והחליפה את הגג ואת הרצפה בבניין.                                                                                         

  בשנת 2001 נעשה שיפוץ יסודי שכלל התקנת מערכת מיזוג אוויר, מטבח וחדרי שירותים, החלפת כל החלונות, התקנת מערכת תאורת פנים וחוץ ועוד. סניור המחודש נחנך ביוני 2001 בתערוכה של שלושים ושלושה ציירים ופסלים תושבי כפר שמריהו.                                                           

  כיום מתקיימת בבית סניור פעילות תרבותית הכוללת את מועדון "60 פלוס", חזרות של מקהלת כפר שמריהו ותזמורת השרון, אספות תושבים, הרצאות לפני קונצרטיים ואירועים קהילתיים.

  עבור לתוכן העמוד